Výber pracovného notebooku

Hektická doba na nás kladie dosť vysoké nároky, nielen  pokiaľ ide o čas venovaný pracovným povinnostiam, dôležitá je aj dostatočná mobilita. Nosíme si prácu domov, pracujeme na cestách, dochádzame za klientami s obchodnými ponukami. Pracovný notebook sa zdá byť ideálnym riešením.

Kritéria výberu sú celkem logické: pokiaľ s notebookom často cestujete, budete najskôr vyberať medzi ľahšími modelmi.

Aký procesor potrebujete

Pokiaľ je vaša práca prevažne offline, len si čas od času potrebujete napísať email alebo vyhľadať informácie na internete, bohato si vystačíte s Intel Core i3. Správny bussiness notebook už potrebuje najmenej Intel Core i5; predsa len potrebujete stiahnuť nejaké aplikácie a rýchlejší výkon, čo sa spolu často bije. Lepší procesor volia manažéri, finanční poradcovia, účtovníci, určite by do nej mali investovať i majitelia e-shopú. Architekti, grafici, IT špecialisti, tí už se nezaobjdu bez Intel Core i7. Určite nekompromisne potrebujú výkonný prístroj aj na cestách.

Čo ešte ovplyvňuje výber pracovného notebooku

Okrem výkonu je to aj varianta pevného disku, čo rozhoduje pri výbere. Tu máte dve možnosti: buď klasický HDD s vyššou kapacitou, za to trochu pomalší, alebo disk SSD, ktorý pracuje rovnako ako flash disk, takže je tichý, rychlý, ale s nižšou kapacitou a vyžšou poriaďovaciou cenou. Dobré je vybrať notebook najmenej s 4 GB RAM; platí, že čím väčšia kapacita a frekvencia operačnej pamäte, tím je notebook lepší.

Celkem logicky optimálny notebook niečo stojí. Aj napriek tomu sa dá dosť ušetriť, keď skúsite repasovaný. Napríklad na happywin.cz sú k dispozícii kvalitné pracovné notebooky za rozumnú cenu. Pre poriadok je treba vysvetliť, že repasovaný neznamená opravovaný. Jedná se výhradne o výpočtovú techniku z veľkých korporácií, kde se pravidelne obmieňa za dva roky. Notebooky prejdú dôkladnou kontrolou, vyčistí sa a preinštalujú, prípadne sa im nastaví lokalizácia pre slovenký trh. Vďaka tomu môžete kúpiť napríklad i HP ProBook, HP Zbook alebo Lenovo ThinkPad so zárukou o dosť lacnejší. V ponuke máme i dokovacie stanice - tu oceníte, pokiaľ sa s notebookom niekoľkokrát behom dňa vraciate na svoje stále pracovisko.